Ubrzani razvoj tehnologije u posljednjem desetljeću doveo je do pojave brojnih društvenih mreža koje su postale neizostavan dio svakodnevnog života milijuna ljudi diljem svijeta. Među njima se posebno ističe TikTok, platforma za dijeljenje kratkih videozapisa koja je osvojila srca korisnika širom svijeta svojom jednostavnošću i zabavom. No, s usponom popularnosti TikToka došle su i ozbiljne zabrinutosti, posebno u Sjedinjenim Američkim Državama. Zabrana TikToka u SAD-u sve je izvjesnija.
Različiti politički akteri, vođeni sigurnosnim i geopolitičkim interesima, počeli su izražavati sumnje u veze između TikToka i kineske kompanije ByteDance, izražavajući strahove od potencijalnog špijuniranja korisnika od strane kineske vlade.
Široka podrška za zabranu TikToka
Nedavni politički potezi u SAD-u svjedoče o ovoj zabrinutosti. Senat je nedavno izglasao zakon kojim se traži ili potpuna zabrana TikToka ili prodaja aplikacije, ostvarivši značajnu većinu glasova. Čak 79 senatora podržalo je ovaj zakon, dok je njih 18 bilo protiv. Ovaj snažan politički mandat odražava ozbiljnost i širinu podrške za akciju protiv TikToka.
Nekoliko dana prije ovog događaja, isti je zakon prošao i u Predstavničkom domu Kongresa, također uz značajnu većinu glasova. Čak 360 zastupnika podržalo je zakon, dok je 58 bilo protiv. Ovi rezultati govore o širokoj podršci zakonodavaca za akciju protiv TikToka. Budućnost TikToka sve je neizvjesnija.
Važno je napomenuti da usvajanje ovog zakona ne znači automatsku zabranu TikToka, već daje matičnoj kompaniji devetomjesečni rok da ili proda aplikaciju ili se suoči s potpunim gašenjem. Ovaj period od devet mjeseci pruža vlasnicima aplikacije mogućnost da pronađu rješenje koje odgovara svim stranama uključenim u ovu kompleksnu situaciju.
ByteDance najavljuje tužbu
Kineska kompanija ByteDance, vlasnik TikToka, već je najavila tužbu zbog zabrane, pozivajući se na prvi amandman Ustava SAD-a koji garantira slobodu govora i medija. Ovaj pravni spor dodatno komplicira već zategnute odnose između SAD-a i Kine.
Posljedice ove situacije mogu biti široke i duboke. Zabrana TikToka ne bi imala samo političke i ekonomske posljedice, već bi ugrozila i egzistenciju mnogih kreatora sadržaja koji ovu platformu koriste kao glavni izvor prihoda. Također, kompanije koje koriste TikTok za promociju svojih proizvoda suočile bi se s novim izazovima u marketinškim strategijama.
Dok SAD i druge zemlje kritiziraju Kinu zbog upotrebe tehnologije u svrhu špijuniranja, istraživanja pokazuju da je Kina jedna od najstrožih država kada je u pitanju cenzura interneta i društvenih mreža. Ova licemjernost dodatno komplicira geopolitičke odnose i rasprave o slobodi na internetu.
Ugroženo 300 tisuća radnih mjesta
U vremenu između Trumpovog pokušaja zabrane i trenutne zabrane, neke su kompanije izrazile želju da bi kupile TikTok od kineskog ByteDancea, ali su odbijene. Kupnju su predložili Microsoft i Oracle. Očekivano, najava zabrane TikToka je u Kini dočekana s bijesom. Glasnogovornik ministarstva trgovine He Yadong je izjavio da će Kina poduzeti sve potrebne mjere za zaštitu svojih legitimnih prava i interesa.
Direktor TikToka Shou Zi Chew je upozorio da će zabrana značiti gubitak milijardi dolara malim kompanijama i kreatorima sadržaja, s procjenom da će dovesti u opasnost 300 tisuća radnih mjesta u SAD-u.
Kreatori sadržaja na toj društvenoj mreži su također revoltirani, jer je za brojne to jedini izvor prihoda. Najuspješniji zarađuju između 100 tisuća i 200 tisuća dolara po objavi, a njihove usluge koriste brojne kompanije za promoviranje svojih proizvoda.
Sukob između SAD-a i Kine oko TikToka nije samo pitanje jedne aplikacije, već predstavlja i širu borbu za kontrolu nad tehnologijom i utjecajem na globalnoj razini. Dok politički lideri donose odluke o budućnosti TikToka, korisnici diljem svijeta promatraju razvoj situacije s nesigurnošću i nadom da će pronaći rješenje koje će zadovoljiti sve strane.